10 Aralık 2014 Çarşamba

Kaymakamı kürsüden indiren "Serbest Kürsü" etkinliği

Kaymakamı kürsüden indiren "Serbest Kürsü" etkinliği
10 Aralık 2013 Salı 16:13 & Muğla - MİLÂS
Milas'ta, "10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü" dolayısıyla şehir merkezinde kurulan "Serbest Kürsü"ye çıkan vatandaşlar görüşlerini dile getirdi.
Milas'ta, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla şehir merkezinde kurulan "Serbest Kürsü"ye çıkan vatandaşlar görüşlerini dile getirdi.
İlçe İnsan Hakları Kurulu tarafından İnsan Hakları Günü nedeniyle etkinlikler düzenlendi. Bu kapsamda Atapark'a kürsü konularak vatandaşlara görüş, öneri ve düşüncelerini duyurma imkânı verildi.
İlk konuşmayı yapmak üzere kürsüye, Milas Kaymakamı Fuat Gürel çıktı. Gürel konuşma yaparken, 81 yaşındaki Bilinç Üniversitesi Kurucusu, HABİTAD Kozası ve bireysel eylemci Galip Baran tarafından sözü kesildi. Bunun üzerine "Bugün isteyen herkes, her istediğini söyleyebilir" diyen Gürel, konuşmasını yarıda keserek kürsüden indi.
Kürsüye çıkan Galip Baran, insanoğlunun sorumluluklarını yerine getirmediği için dünyayı bu hale getirdiğini ifade ederek, "İnsanoğlu bencil bir varlıktır. Bencil bir varlık da sorumluluk üstlenemez. İnsan hakları, insanların sorumluluk üstlenmediği müddetçe hiçbir şey ifade etmez" dedi.
Baran'ın konuşmasının ardından kürsüye yeniden gelen Gürel, ilçede insanların genel olarak Atapark'ta toplandıklarını, bundan dolayı İlçe İnsan Hakları Kurulu olarak günün anlam ve önemini burada anlatmak istediklerini söyledi.
Kurduklar kürsünün adına "Serbest Kürsü" dediklerini anlatan Gürel, "Konuşmak isteyen herkes, biraz önce bir amcamızın yaptığı gibi burada istediğini söyleyebilir" diye konuştu.
İsteyenlerin yaptığı konuşmaların ardından "İnsan hakları" konulu yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından hediyeler verildi.
Etkinlik, Gölge Tiyatro Grubu'nun sahnelediği oyunun ardından sona erdi.

Hiç yorum yok: