16 Eylül 2008 Salı


ATATÜRK DİYOR Kİ …
Çocuklar !
Büyüklerinize özenip “İZİNDEYİZ” demeyin sakın !
İZİNDEYİZ” diyenlerin neyin izinde oldukları “ülkenin hali”nden belli değil mi?
Ben onlardan izimde olmalarını değil, ulus için çalışmalarını istemiştim. Çalışmanın en yücesinin ulus için olduğunu söylemiştim.
Siz bayrak asanlara da bakmayın çocuklar!
Bayrak asmayı, en büyük bayrağı taşımayı, “ulus için çalışmak” sanıyorlar, onlar.
Anıtkabir’i ziyaret etmek de o kadar önemli değil. Ben, onlara ne Anıtkabir ısmarladım ne de orada ziyaret edilmeyi istedim.
Anadolu’nun her hangi bir yerinde ulu bir çınarın dibine gömselerdi, başına bir taş dikselerdi, arada hayır dua etselerdi….
YETERDİ.
Çocuklar!
Benim sizden bu yaşınızda beklentim:
(a) “Aşırı tüketmemeniz, çevreyi kirletmemeniz, trafik kurallarını çiğnememeniz, sağlığa zararlı alışkanlıklar edinmemeniz, milli servete zarar vermemeniz” DİR.
Büyüyüp, iş ya da devlet adamı olduğunuzda ise, ayrıca:
(b) “Vergi kaçırmamanız, rüşvet vermemeniz/almamanız, imar yasasına aykırı işler yapmamanız, iş ahlakını korumak için çaba göstermeniz, ‘her şeyi devletten bekleme alışkanlığı’ndan kurtulmak için çaba göstermeniz” DİR.
Böyle davranmakla;
* Büyüklerinizin bihaber oldukları “toplumsal sorumluluk bilinci” nizi geliştirir,
* Cumhuriyet’in, “ilmen fenne, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızları” olur,
* Türk Milletinin “muasır medeniyeti aşma” hayalini gerçekleştirir,
Bir başka deyişle, “Yurtta sulh dünyada sulh” un öncüleri olursunuz…
Galip BARAN
Bilinçolog
HABİTAT Bilinç, Sencillik ve Yolsuzlukları Önleme Kozaları Kolaylaştırıcısı
***
ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANINA
AÇIK DİLEKÇE
KONU
: Yasa bağımlılığı kavramının hayata geçirilmesi.
Sayın Başkan,
Ben bir yasa bağımlısıyım. Yasa bağımlılığının, bu kavramın ne demek olduğu konusunda bir açıklama yapmağa kalkışmanın yakışık almayacağını biliyorum…
Ülkemizde yaşanmakta olan yolsuzluklara, önlenmesi için yapılan operasyonlara, görülmekte olan davaların yargıyı işlev göremez hale getiren çokluğuna bakılarak söylemek gerekirse, tedavi edilmem cihetine gidilmeyecekse, benden istifade edilmeli. Tabiri amiyane ile, Bakırköy’e gönderilmeyeceksem, örnek alınmalıyım.
Sayın Başkan,
Örnek alınacaksam, kanaatiniz bu doğrultuda ise; okul dışı eğitim olarak da tanımladığımız, yasa bağımlısı olmama yol açan çalışmalarımızda geliştirdiğimiz, ilk ve orta öğretim okulları müfredat programına uygulama dersi olarak konulması önerisiyle M. E. Bakanlığına defalarca sunduğumuz, T. T. K. Komisyonlarında uyutulan projenin (TRAFİK TERÖRÜNE SON VERME VE DEMOKRASİYİ TABANA YAYMA PROJESİ - KÜRESEL ISINMAYA “DUR ! ” DEMEDE BİR İLK ADIM - ) hayata geçirilebilmesi için Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın bize yardımcı olması, daha açık deyişle. M. E. Bakanlığı T. T. K. Komisyonları üzerinde, talebimiz doğrultusunda bir baskı oluşturması gerekir diye düşünüyorum.
Gerek ya da uygun görüldüğü takdirde yasa bağımlısı olmayı nasıl başardığımı sözlü olarak da açıklamağa hazır olduğumu bilgi ve takdirlerinize arz ederim.
Saygılarımla.
Galip BARAN
Rektör/ Bilinç Üniversitesi / Turgutreis-BODRUM

TEL: (0252) 382 34 77 / (0535) 844 84 76
E-posta: galipbaran@ttmail.com, galipbaran@mynet.com
WEB: http://www.turkcelil.com, www.galipbaran.blogspot.com, www. bilinc-universitesi.blogspot. com

Hiç yorum yok: